Growmach, Traktör, Tarım Makinaları ve Ekipmanları Fuarı, 10-14 Ekim 2023 tarihlerinde Anfaş Fuar Merkezi, Antalya'da uluslararası tarım makinaları sektörünü bir araya getirecek.

Fuar kapsamında, Tarım Makinaları Derneği (TARMAKDER) ve Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) işbirliğiyle, Tarım Makinaları ve Teknolojileri Proje/Tasarım Yarışması (TARMAKTEK 2023) düzenlenecektir.

TARMAKTEK 2023 yarışması, Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği ile Biyosistem Mühendisliği lisans ve lisansüstü programlarındaki öğrencileri, tarım makinaları sektörünün önde gelen paydaşlarıyla bir araya getirerek, işbirliği ve dayanışma kültürünü güçlendirmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda, tarım teknolojileri alanındaki yenilikçi fikirlerin hayata geçirilmesi hedeflenmekte, akademisyenler ile sektör temsilcilerinin etkileşimi artırılarak üniversite-sanayi işbirliğine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Growmach fuarında düzenlenecek ödül töreni, tarım makinaları ve teknolojileri alanında üstün başarıları olan katılımcıları onurlandıracak ve sektördeki işbirliğinin önemini vurgulayacaktır. Bu etkinlik, geleceğin tarım sektörünün ileri gitmesinde önemli bir adımı temsil ediyor.

Detaylı bilgi için incelenebilecek bağlantılar:

Proje tanıtım videosu (Agro TV)

Tarım Makinaları ve Teknolojileri Proje/Tasarım Yarışması (TARMAKTEK 2023)

Tarım Makinaları Derneği

Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR)

Growmach Fuarı

Growmach, Tractor, Agricultural Machinery and Equipment Fair will bring together the international agricultural machinery sector in Anfaş Fair Center, Antalya on October 10-14, 2023.

Within the scope of the fair, Agricultural Machinery and Technologies Project/Design Competition (TARMAKTEK 2023) will be held in cooperation with the Agricultural Machinery Association (TARMAKDER) and the Turkish Association of Agricultural Machinery & Equipment Manufacturers (TARMAKBIR).

TARMAKTEK 2023 competition aims to strengthen the culture of cooperation and solidarity by bringing together the students of Agricultural Machinery and Technologies Engineering and Biosystems Engineering undergraduate and graduate programs with the leading stakeholders of the agricultural machinery industry. In this context, it is aimed to implement innovative ideas in the field of agricultural technologies, and to contribute to university-industry cooperation by increasing the interaction of academics and sector representatives.

The award ceremony, which will be held at the Growmach fair, will honor the participants with outstanding achievements in the field of agricultural machinery and technologies, and will emphasize the importance of cooperation in the sector. This event represents an important step forward for the agricultural sector of the future.

Links for detailed information:

Introduction of the Competition (Agro TV - In Turkish)

Agricultural Machinery and Technologies Project/Design Competition (TARMAKTEK 2023)

 Agricultural Machinery Association

 The Turkish Association of Agricultural Machinery & Equipment Manufacturers (TARMAKBİR)

Growmach Fair